Výběr matrace pro dítě nepodceňujte, může dojít k fatální chybě

16.11.2018

Od narození, přes pubertu až do dospělosti, se lidské tělo neustále vyvíjí a roste. Probíhají strukturální a funkční změny tvrdých i měkkých tkání pohybového aparátu a vliv na správný vývoj může mít i matrace.

Proto je výběr kvalitní vhodné matrace pro dítě ještě důležitější, než u dospělého člověka. Při jejím výběru je důležité dbát především na to, aby páteři poskytovala dostatečnou oporu.

Zaměřit bychom se měli na správnou tloušťku matrace, aby se při zátěži neprohýbala a také na její tvrdost. U dětí se obecně doporučuje vybírat matrace spíše tvrdší (na stupnici tvrdosti matrací od 1-5 je to 3 i více).

Neměli bychom zapomenout ani na výběr kvalitního roštu, bez kterého pak ani sebelepší matrace nesplní svůj účel.

Nezdravé, zbytečné a drahé

Podle toho, jak dítě roste a mění se proporce jeho těla, je důležité vybírat matraci. Určitě není dobré vybírat dítěti například matraci s rozdělenými zónami, které jsou určeny pro dospělé, protože velikost těla dítěte jim nebude odpovídat a zbytečně budete utrácet peníze.

„Páteř by se na boku ani na zádech, a to především v oblasti bederní páteře, neměla prohýbat,“ upozorňuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí a Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová.

„Jelikož na trhu je spousta možností, výběr nebývá vždy jednoduchý, doporučuji požádat o konkrétní radu ve speciálním obchodě,“ radí Michaela Tomanová.

Hrozí syndrom náhlého úmrtí

Správná matrace by měla poskytovat páteři a celému tělu dostatečnou oporu. Pokud je páteř dlouhodobě v nesprávné poloze, může tak u dětí docházet ke špatnému vývoji páteře.

To může mít za následek přechodné, ale i trvalejší změny na páteři, které můžeme v dospělosti jen obtížně napravovat.

Méně rizikový je výběr tvrdé matrace než měkké. Měkká matrace se například nedoporučuje u novorozenců, u kterých může také zvyšovat pravděpodobnost výskytu syndromu náhlého úmrtí. Důležitý je i výběr vhodného polštáře.

Dítě vs. teenager

Výběr matrace pro teenagery je v mnoha ohledech podobný výběru matrace pro dospělé.

„Můžete si dovolit koupit spíše kvalitnější a dražší matraci standardní velikosti, která může plnit svůj účel po delší dobu a to například tzv. taštičkovou matraci. Já osobně doporučuji obecně výběr spíše tvrdší matrace,“ dodává MUDr. Michela Tomanová.

Zdroj: http://www.zenyprozeny.cz/

Zavolejte nám.

+420 465 544 207